Když nepřilétá čáp

Když nepřilétá čáp

 

Nedaří se vám otěhotnět? Poznejte léčbu neplodnosti krok za krokem

 

 

Když máte pocit, že se čáp vašemu obydlí už příliš dlouho vyhýbá, ačkoli jste pro miminko udělali první poslední, nadchází čas, kdy je třeba obrátit se na odborníky. Standardně se párům daří počít maximálně do jednoho roku. Jestli tomu tak u vás není, začněte hledat příčinu. Může být banální a díky odbornému týmů lékařů, embryologů a genetiků můžete své dítě chovat v náručí už do roka a do dne.

Vstupte do CAR připraveni

Rozhodně nemusíte znát latinské názvy a pročíst řadu lékařských knih na téma léčba neplodnosti. Od toho tu jsou jiní. Je ale dobré připravit se na to, co vás během první návštěvy v centru asistované reprodukce (CAR) bude čekat.

Při první konzultaci očekávejte otázky zaměřené na rodinnou anamnézu, ženskou menstruaci, případné minulé potraty, ale i četnost vašeho styku. Lékař, který sedí před vámi, nevyzvídá jen tak. Chce vám pomoci na cestě za děťátkem. Buďte tedy upřímní. Je dost dobře možné, že hned při první návštěvě bude partnerovi zkontrolován spermiogram, podstoupíte vyšetření krve a možná rovnou absolvujete pohovor s genetikem. Všude, kam se v centru vrtnete, můžete být s partnerem společně.

IVF, IUI – o co vlastně jde?

Když má muž v pořádku spermiogram a žena se zdá být zdravá, lékař zřejmě nejdřív přistoupí k IUI. Je to také asistovaná reprodukce. Jde ovšem o méně invazivní metodu umělého oplodnění. Při intrauterinní inseminaci (IUI) lékař zavede spermie přímo do děložní dutiny. Absolutně bezbolestný akt usnadní cestu spermií k vajíčku, navýší počet spermií ve vejcovodu, kde dochází k zázraku zvanému početí.

Pokud se IUI nepodaří nebo pokud je předem jasné, že tento postup by nebyl příliš úspěšný, přijde na řadu in vitro fertilizace (IVF), tedy samotné umělé oplodnění.

Jak probíhá IVF

Prvním krokem v rámci IVF je registrace, při níž si popovídáte se svým osobním lékařem v CAR. Následují krevní testy včetně hormonálního profilu, gynekologické vyšetření ženy včetně cytologie, partner si zajde s kelímkem do kabinky kvůli aktuálnímu spermiogramu.

Při další konzultaci, kdy budou známy výsledky, domluvíte podrobně následující postup. V přesně stanovený den začne žena s hormonální stimulací dle protokolu. Po 12 až 16 dnech, kdy jsou folikuly dostatečně velké, podstoupí odběr vajíček (oocytů). Samotný zákrok v celkové anestezii trvá pár minutek. Přítomen musí být i partner, jelikož v ten samý den musí být k dispozici i jeho sperma (pokud není od dárce). Ještě než dojedete domů, embryolog spojí vajíčka a spermie a druhý den už může podat informaci o úspěšnosti oplození.

3 až 5 dnů po punkci oocytů přijedete na embryotransfer (ET). Berte tento okamžik pozitivně, těšte se na miminko. Transfer vůbec nebolí, je stejný jako běžné gynekologické vyšetření. Každé ženě ze srdce přejeme, aby za 14 dní našla na svém těhotenském testu dvě čárky.

Genetika a dárcovství – i tak to jde

Zajisté chcete přivést na svět zdravé miminko. Splnit vám to může propracované genetické vyšetření, jenž odhalí případné problémy včas. Máte tak jistotu, že je transferované embryo v pořádku. Touto metodou klinika velmi dobře předchází potratům v prvním trimestru, které způsobují právě genetické abnormality.

V případě neplodnosti klinika nabídne páru komplexní darovací program bez čekací doby. Léčbu provádí za pomoci darovaných vajíček, spermií a dokonce i embryí.

Chtějte to nejlepší, jde o budoucí život

Jde o vaše dítě, které vám bude dělat radost po celý život. Je tedy na místě vybírat z těch nejlepších, kteří vám k tomu pomohou. Institut reprodukční medicíny a genetiky Karlsbad Fertility sídlí v Karlových Varech, klinika FertiCare Prague zase v Praze 5. Spolehnout se tu můžete na individuální podporu od celého týmu, nejmodernější technologie a postupy, absolutní diskrétnost, transparentnost a nulové čekací doby.

PR

Foto Elena Valeriánová

5 thoughts on “Když nepřilétá čáp

  1. U nás to také nešlo přírodní cestou, ale už máme tu naši Lucinku/mojí vnučku/. Jsou jí 3 roky a 8 měsíců.

  2. Vím o tom docela dost, dcery kamarádka po dvou pokusech o miminko, kdy se nepovedlo – tak se poštěstilo jinak, adoptovali ročního chlapečka a už je jen jejich – museli počkat, zda se pravá matka neozve. Druhý případ – syn sestřenice – tam se snaží o miminko dlouho, už byla třikrát na umělém oplodnění, nikdy to nevyšlo …. no a třetí případ přímo z práce – kolegyně nemohla přijít do jiného stavu, tak šli adoptovat, líbil se jim jeden cikánek a když zjistili, že má ještě bratříčka, tak si vzali oba dva. Ona se potom nějak vnitřně “uklidnila” a přišla za dva roky do jiného stavu a mají krásnou blonďatou holčičku. Kluci jí dělají samou radost a holčička taky. Chtěli jedno dítě, a mají tři :-).

      1. Ještě jsem zapomněla napsat, že se kluci moc dobře učí a pomáhají sestřičce s učením, které to zrovna moc prý nejde …. zajímavé, že?

        1. Moc jim všem přeji, ať jim rodinná pohoda vydrží. Aby ji nezkazily různé hloupé řeči a chování okolí. Držím jim palce 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *