Už zase mrzne!

Už zase mrzne!

Tak už zase bude v noci mrznout. Loni na jaře byl pozdní mráz takový, že nebylo z ovoce vůbec nic. Jablka, hrušky, jahody, prostě a dokonale holé nic. Letos přišly mrazíky dřív a nebyly tak silné. Pomrzly mi dle dosavadní předběžné kontroly třešně a asi opět ořechy.

Těšila jsem se, že aspoň něco, aspoň některé ovoce sklidím. Dokonce i na té velké omrzlé třešni jsem viděla asi deset malých zelených kuliček – hurá, jestli budu rychlejší než kosové, tak aspoň ochutnám! Totéž s ořechy – některé lístečky vypadaly, že přežily. Možná se aspoň pár oříšků urodí, strom je přece z té loňské neúrody odpočinutý, tak snad….!

Nad rybízem a angrešty jsem chodila s nadšením. Kvetly později, mrazík je vůbec neohrozil.
Radovala jsem se předčasně. Myslela jsem, že to přišli Zmrzlí muži s předstihem, a ono to byly jen opožděné mrazy zimní. Ti Zmrzlí přišli teprve dnes.
Na rozkvetlé jahodiště jsem hodila plachty. Dva angrešty a tři keříky rybízu jsem zabalila do igelitových pytlů. Už jen tak ze zoufalství jsem do jednoho z igelitových pytlů zabalila i korunku malé višničky, letos měla poprvé květy a už se z nich začaly tvořit malé zelené kuličky.
Ostatní stromy a keře jsem ponechala osudu, co taky. Na dospělý strom plachtu nehodím. A celou velkou zahradu taky ničím nepřekryji.
Co se to s tou přírodou děje?
Tak moc jí dáváme zabrat, že se rozhodla dát nám ponaučení? Nebo třeba nám (či někomu) jen potřebuje zchladit hlavy?
Nezbývá, než jen doufat, že tento mrazík letos na jaře už bude opravdu poslední. Že některé hlavy (tam nahoře vychladnou, přestanou objevovat to, co bylo zjevné už několik roků,  a jim se to  hodí zveřejnit až teď posledních pár týdnů. Že si uvědomí, i v “podhradí” mají lidé paměť a dokážou si dát některé věci dohromady.
Přírodo, ty horké a naduté hlavy stejně nezchladíš! A nám ostatním je zima a vypadá to, že budeme mít marnou chuť na české švestky a  jablka. Tak už nám pusť teplíčko!

3 thoughts on “Už zase mrzne!

    1. Babičko, já taky poschovávala všechny kytky 🙂 A jak jsem psala, na zahradě jsem popřikrývala, co šlo. Tak uvidíme, jak to dopadne, doufám, že ten mrazík přece jen velké škody nenadělal 🙂

  1. My jsme schovali muškáty, které už byly venku, dva stromky meruňky pomrzly už dřív, jedna se zatím drží, třešně vypadají taky dobře – zatím. Uvidíme, co další dny přinesou. Počasí mě už taky štve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *