Brno volá!

Brno volá!

Crrrr, zvonil mi včera budík v telefonu.

Vstávám, myju se, snídám. Probouzím se až ve vlaku. Mé životní naprogramování k typu sovy mi to dřív nedovoluje. Za ta léta jsem si už zvykla já i mé okolí, tak to ničemu nevadí. Většinou nikdo ani nezaregistruje, že nejsem plně při vědomí.

Tak je i dnes. Ve vlaku se potkávám s kamarádkou, jedeme na setkání do Brna. Zorganizovala je dáma z portálu i60, jedeme autobusem na poznávací okružní jízdu městem. Pořádá to Brněnské turistické informační centrum, a náš okruh se jmenuje Brněnské vily.

vila Low-Ber
Musím sebekriticky přiznat, že přesto, že jsem rozená Moravanka, znám Brno velmi málo, takže když jsem si přečetla plán cesty, byla jsem docela spokojená.
Sraz byl na náměstí Svobody u…, no, u těch černých hodin, co mají přezdívku… , však víte.

Bylo nás deset, a geografickým složením jsme zastoupili skoro celou republiku. Praha, Slezsko, městečko kousek od Luhačovic. Všichni se známe z íčka, i když dosud ne všichni osobně. Takže se radostně přivítáme, seznámíme a fotíme. Jak jinak, vše musí být přece řádně zdokumentováno.

vila Tugendhat
Pak přijíždí náš autobus. Spolu s námi nasedají dvě dámy z Vídně. Průvodce Zdeněk nás uvítá a jede se.
Musím říct, že jsem byla projížďkou notně překvapená. Zdůrazňuji, že v tom dobrém smyslu slova.
Překvapilo mne vůbec samo Brno. Já ho brala vždycky jako takové nudné šedivé město – a ono má tolik krás a zajímavostí! Některé jsme si prohlíželi jen z okna autobusu, někde jsme vysedli a šli se podívat z blízka. Na programu vyhlídkové jízdy byly různé kostely, divadla, vila Low-Beer, Jurkovičova, Stiassni, na závěr Špilberk. Není zde zmíněno všechno, a navíc, věrna svému zvyku, vám zde nebudu popisovat historii. Na to jsou odborníci.

Náš průvodce Zdeněk do mikrofonu mluvil a mluvil, vysvětloval, popisoval, ukazoval, upozorňoval na všechny zajímavosti, odpovídal na otázky, a ještě stačil plynulou angličtinou podávat výklad rakouským dámám.

Jurovičova vila

Nenechal se ničím vyvést z míry, neztratil ani jednou úsměv a trpělivost. Vyloženě z něho čišelo zaujetí, nadšení, ani jednou jsem z něj nepocítila nervozitu nebo takové to skrývané blahosklonné opovržení klienty či dokonce staršími lidmi. Naopak, když zjistil, že jsme skupina, zajímal se, odkud jsme a jak jsme se vůbec dali do hromady. Na konci vyjížďky jsme ho už brali skoro jako jednoho z nás a on zase některé naše dámy oslovoval křestním jménem. Za to jsme se s ním na závěr vyfotili.

Pak oběd, po obědě nás organizátorka Evka protáhla ještě dalšími uličkami, prošli jsme pod krokodýlem, nakoukli do dalšího kostela,

procházeli zahradami a parkem, a nakonec skončili v zahradní restauraci u vínečka.

My všichni + Zdeněk = závěrečné foto
Povedlo se vše – setkání, vyhlídková jízda, zábava, Evka zajistila i počasí přiměřené programu dne. Nebyla zima, horko, nepršelo.
Brno, jsi zajímavé a krásné!
Perfektní den :-)

12 thoughts on “Brno volá!

  1. Bože, kde já jsem tenkrát byla, že jsem se neúčastnila. Brno také vůbec neznám a moc bych ho chtěla poznat. Příště určitě nezmeškám. Matyldo, hezky jsi ten výlet přiblížila, díky…

    1. Verusko, příště si na Brno určitě udělejte čas 🙂 Já sama jsem z Moravy, a jak jsem už v článku psala, vůbec jsem ho neznala a moc mne překvapilo

  2. V Brně jsem nikdy nebyla, je to asi ostuda, ale prostě jsem na Jih Moravy nikdy nezabloudila. Máme s tatinou naplánované na léto pár výletů, tak snad .

  3. Já jsem se okružní jízdy nezúčastnila, sešla jsem se s partou fajn lidiček u oběda a strávila s nimi celé odpoledne. Moc jsme si to všichni užily. Velký dík patří Evě, která vše zorganizovala. Již se těším na další setkání.

  4. Tak další skvělé setkání íčkařů se vydařilo. Evce patří velký dík, byl to dobrý nápad. Super

  5. Určitě nemusíme hledat krásná místa jenom v cizině.I u nás jsou.Ptala se mě paní z kulturního centra,která mě zajišťovala rezervaci jízdenek,jak jsme byly spokojené s průvodcem.Prý nám vybrala toho nejzkušenějšího.Určitě jsou i ostatní dobří,ale pan Zdeněk se nám věnoval a zaslouží si pochvalu.Libuško,děkuji za pěkný článek.

    1. Evi, ty zasloužíš pochvalu největší. Pan Zdeněk byl perfektní, ale byl to profesionál. Ty jsi to organizovala ve svém volném čase pro zábavu nás ostatních. Proto tobě velké díky 🙂

  6. Dobrá sestava lidí, dobrý průvodce a také dobré počasí je to nejdůležitější při cestování. A Vám se to povedlo všechno najednou a to je fajn. Člověk nemusí jet nikam daleko, aby objevil něco hezkého i v okolí. V Brně jsem nikdy nebyla, zrovna tak zas lidi z Brna nebyli třeba u nás, kde se dá v okolí vidět také mnoho krásného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *