Deník postarší dámy – Dáma beseduje – středa 13. 3. 2019

Deník postarší dámy – Dáma beseduje – středa 13. 3. 2019

Včera jsem měla velký den. Kromě běžných událostí jsem dostala pozvání na besedu s dětmi druhých tříd základní školy v Bojkovicích. Jsou to dvě třídy, tedy dvě setkání a dvakrát povídání na necelou hodinu. Byla jsem z toho zpočátku docela nejistá. Co budu dětem říkat? Zaujmu je? Nevypískají mne?
Povídali jsme si s dětmi o všem možném.  O tom, proč a jak jsem začala psát, o pohádkách a příbězích, o blogu Matyldino povídání a samozřejmě o knížce Rozlouskni oříšek. Také jsem se dětí ptala, jestli chtějí něco přečíst a dala jim na výběr. Pohádku O beránkovi Truldovi nebo něco dobrodružného? Ruce se zatřepetaly ve vzduchu současně

doprovázené výkřiky – dobrodružné!!! Shodly se na tom nezávisle na sobě obě třídy.
Jakby ne, jsou to přece už druháci, žádná batolata. Četla jsem jim tedy povídku “Letí tady drak”. A pak jsme vymýšleli příběh vlastní. Zadání si vymyslely samy děti.
Druhá A.  –  dobrodružství, dvě holčičky, o zvířatech, les, myslivec a pes, kotě, srnka, medvěd
Druhá B. – dobrodružství, tři kluci, zvířata, les, srnka, pes – a co mne příjemně udivilo, jeden z chlapců požadoval, aby se v příběhu mluvilo o nepořádcích v lese.
Bylo zajímavé, že děti obou tříd se nezávisle na sobě  shodly na dobrodružství, lese, zvířatech.
Pak jsme spolu s dětmi vymýšleli děj. Dohodli jsme se, že příběh ještě trochu upravím a vyvěsím zde  na Matyldě. Už na tom pracuji a doufám, že to bude ještě dnes nebo zítra. A děti k nim můžou nakreslit obrázky. Bude to přece jejich příběh 🙂
A víte, co nás ještě napadlo? Děti tady budou mít svou kategorii. Můžou mi poslat své vlastní povídání, příběh, pohádku, i s obrázky, a já jim to vše zde zveřejním.
Jsem zvědavá, zda se to ujme. Těším se na to.
A moc děkuji paní Šopíkové, vedoucí knihovny v Bojkovicích, že tyto besedy zorganizovala 🙂 Květiny od ní i učitelek mi budou besedu dlouho příjemně připomínat.
Uf, a jdu pokračovat ve zpracování příběhů.

Musím sem zase dát obrázek květin jen ilustrační. Foťák stále stávkuje.

9 thoughts on “Deník postarší dámy – Dáma beseduje – středa 13. 3. 2019

  1. S tím dětským povídáním – příběhem, vlastní pohádkou – je bezvadný nápad, děti si rády vymýšlejí i malují. Ono stačí sledovat třeba naše holky, když si spolu hrají a co si u toho povídají, to by fakt snad ani dospělý nevymyslel. 🙂

  2. Co já vím, tak děti jsou vždy vděčné za nějaké to napínavé povídání a když je opravdu zaujmete, tak se s nimi těžko loučí a odchází.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *