Deník postarší dámy 10.9. – To máme mládež!

Deník postarší dámy 10.9. – To máme mládež!

Tak jsem si dnes hned po ránu přečetla jeden článeček. Dáma téměř v mém věku v něm vzpomínala, jaké to bylo dřív. Než velice stručně shrnu jeho obsah, napíšu zde jednu věc.
V žádném případě se paní nemíním posmívat a nebo její úvahy zlehčovat. Ona to tak vidí – já ne.  Jen mám silné nutkání se k  jejím názorům vyjádřit.
V článku píše o tom, jak to za dob jejího dětství bylo téměř idylické a jak zlé jsou nyní časy. Všechno je drahé, lidé jsou zkažení penězi, morálka upadá. Společnost je plná nenávisti a zla, není zde místo pro dobro a slušné chování.
Já to ta černě nevidím. Každá starší generace vzdychá, že to za jejich mladých let nebývalo, lidé byli lepší, hodnější…. teď že hodní nejsou? Nepomáhají si? Stačí se jen podívat na íčko. Evka. M., Alena T. a Ondra, Oldřich Č. a Leoš H., a to je jen velmi omezený výčet lidí ochotných pomáhat. V neposlední řadě jsem to i já, komu bylo pomoženo – projekt na HitHit. A nepomohli mi tam jen mí vrstevníci, ale i mně neznámá mládež.
Osobně mám s mladými lidmi většinou dobré zkušenosti. Kvůli absenci jakékoliv stopy smyslu pro orientaci věčně někde bloudím – a pak se na cestu a radu ptám obvykle těch mladých. Jsou ochotní vytáhnout sluchátka z uší, trpělivě vyslechnout, odkud kam se potřebuji dostat a pak dobře poradí. Dost často mne i kousek doprovodí, aby měli jistotu, že se zase neztratím.
Když mělo letos íčko sraz  v Plzni, tak jsme šlapali na oběd v horku do kopce. Už se nám to zdálo moc dlouho a nikde nikdo, abychom se zeptali, jak to je do té určité restaurace daleko. Až v zaparkovaném autě u chodníku na druhé straně seděla nějaká mladá žena. Nejen že nám cestu popsala, ona nám nabídla, že nás tam i doveze! Naprosto cizím upachtěným starším ženám!
V článku je psáno, že dříve se manželství téměř nerozváděla, protože si lidé před Bohem slíbili věrnost a vzájemnou pomoc. Ach, zlatá paní, jak často jsem si já v dětství přála, aby se rodiče rozvedli! A nejsem sama. Vaše šťastné  a nekritické dětství vám my ostatní jen závidět.
foto Helena Červenková
Že učitele měli autoritu a dnes je děti šikanují. Já si až moc dobře pamatuji na paní učitelku z první třídy, která mne – slušně řečeno – neměla ráda. Dodnes nevím, proč, patřila jsem k těm hodným, tichým a zakřiknutým. Za to vím, jak si chválí dcera ředitele a učitele školy, do které začal chodit můj vnuk. Trpí ADHD (věřte, že u něho to opravdu není rozmazlenost).
Paní se bojí říct si v autobuse o místo, aby nakonec “nedostala po papuli”. Mně se zase už často stalo, že jsem si o místo neříkala a bylo mi nabídnuto. A to prý vypadám docela mladě. (No, nevím, možná si to jen namlouvám.) Já si zase si pamatuji, jak jsem já ve své pubertě jela ze školy ve Zlíně, sedla si na sedadlo a odmítala se hnout. Nade mnou se bavili dospělí, jak je ta mládež nevychovaná, já seděla jak pecka a styděla jsem se zvednout hlavu. Dělala jsem, že neslyším. Příště pak jsem už vždy mazala dozadu a raději celou tu hodinu stála, než to zažít ještě jednou. I tak jsem v těch stojících dospělých musela nutně vzbudit dojem, jak je (v té době) mládež nevychovaná a zkažená, protože oni, když byli mladí…..
Ano, jistě. Ona pisatelka má pravdu, to všechno, o čem píše, se skutečně děje. Věřím ale, že jsou to  jednotlivé případy a ne pravidlo
A že teď je televize, automatické pračky, počítače? Nevím, k čemu to všechno povede, je to prostě pokrok a to nezměníme. Naši prapředkové zase skákali po stromech a zabíjeli mamuty. Chtěl by se snad někdo vrátit do této doby?
———————————-
“V každé době se staří pohoršovali nad chováním mladé generace. Nejsme výjimkou, a musíme si zvyknout, že svět nemůže zůstat stejný. I současnost má své nesporné klady” – citát komentáře (I.K.) z pod článku, se kterým se ztotožňuji.

20 thoughts on “Deník postarší dámy 10.9. – To máme mládež!

 1. Přečetla jsem si pozorně všechny komentáře. Můj osobní názor je ten, že nic není jednodnoznačné, ani názory na dobu dnešní a dobu minulou. Každá doba má svá úskalí a kladné stránky. Myslím si však, že dříve lidé byly pokornější, přátelštější a hlavně slušnější. Peníze a majetek stále hraje svou roli a v dnešní době obzvlášť. Na prvním místě jde hlavně o peníze a majetek. Ale, proč se divíme? Bez peněz se nelze obejít. Ať člověk přijde kamkoliv, všude jsou natažené ruce. Také velice usnadňují život. Mladí si na ně rychle zvykli, díky působení vnějších vlivů, ale také díky výchově v některých rodinách. Zbohatlíci nemají na své děti čas, tak to napravují penězi, drahými dárky a jinými vymoženostmi. Děti těch méně majetných nechápou, že jejich rodiče nemohou dávat to, co dostávají děti těch bohatých. Také se cítí méněcenní, když nemají značková oblečení, drahé mobily, tablety, hračky a kdoví co ještě. Někteří rodiče to dokáží dětem vysvětlit, jiní se plahočí, aby svým dětem alespoň částečně dopřáli to, co mají děti z lépe zaopatřených rodin. Také někdy, ne vždy dobrý výchovný vliv, mají na svá vnoučata prarodiče. “Jak by to vypadalo, co by si o nás lidé řekli, kdybychom našemu XY…nekoupili to, co mají ostatní spolužáci, nebo kamarádi? To bychom vypadali jako socky”. Málo kdo si dokáže přiznat, že pořizuji to, na co mám. Lidé se zadlužují, aby mohli k moři, jak sousedé. Přece nebudou trávit dovolenou a děti prázdniny “někde u rybníka, nebo na přehradě”?! To by tak chybělo. To by také děti mohli mít psychické trauma na celý život. A tak dále a tak dále…Nebo, jak se mládež tituluje, ale nejenom mládež. Titul vole, za každým druhým slovem, je jen slabý odvar. Fakt je také ten, že dříve jsme si nedovolili na veřejnosti vystupovat tak, jako dnes, bez jakýchkoliv zábran. Myslet jsme si mohli co chtěli, ale nahlas jsme se styděli vulgárně projevovat. Musím však upřímně říct, že ne všechny děti a mládež jsou stejného ražení. A to nemluvím o cigaretách, alkoholu a drogách. Proto si myslím, že lámat hůl nad dnešní dobou a lidstvem prozatím nemá smysl. Však ono se to nějak vytříbí a když ne, tak potom “babo raď”! Poslední dobou si začínám všímat, že se lidé opět sdružují, společně si pomáhají a dokoce i někdy nezávidí. Nejhorší lidské vlastnosti jsou závist a lež. Ty když člověka napadnou, tak je opravdu chudák. Závist žere a hlodá až do morku kosti a takový člověk je vlastně chudák nešťastný. A s patologickým lhářem to mají zase těžké všichni kolem. Takovému člověku se nedá věřit ani, když popřeje dobrý den. A protože si myslím, že já jsem ušetřena těchto vlastností, tak vám všem ze srdce a upřímně přeji krásné a pohodové dny, ať už svítí slunce, prší, nebo padá sníh. Hlavně, že z oblohy nepadají trakaře a bomby, nemáme v naší zemi zemětřesení, tsunami a jiné katastrofy. Úsměv na rtech, v srdci klid a pohodu a hlavně dobré zažívání.

  1. Dlouhý a pravdivý komentář, děkuji vám. Napsala jste to velice krásně. Docela ráda bych ho dala jako samostatný článek, samozřejmě bych uvedla, že tohle jsem nepsala já a uvedla bych vaši přezdívku. Souhlasíte?

 2. Na té silnici je to hrůza. Všechny náklaďáky mě v zatáčkách cpou málem do škarpy. O kamionech ani nemluvím. To jsou páni silnic. Jak jede nějaký proti mě, tak už najíždím ke škarpě. Pro jistotu.

 3. Nezlobte se ale podívejte se do celé situace trošku hlouběji a řekněte, že nemám pravdu. Dnešní doba je velmi těžká. Práce je nejistá. Všechno se zdražuje. Platy jsou jedny z nejnižších v celé Evropské unii. Občané se zadlužují, následně končí v dluhové pasti a stávají se lovnou zvěří pro exekutory.
  Mít potomky je dnes luxus, protože lidé nemají dostatek peněz je uživit. Do toho všeho právě přicházejí uprchlíci ze vzdálených zemí, přestože se stát není schopen postarat ani o vlastní lidi. Někteří lidé z různých důvodů inklinují k alkoholu či drogám a jiní své problémy řeší i jinak. Kriminalita se jen zvětšuje a trestá se tak mírnými tresty, že je to až směšné.

  1. Rojaku, máte pravdu. Ale byly ještě horší doby, války, mory a podobně – lidé se množili a měli děti. A v každé době, úplně v každičké, říkali ti staří, že už by nechtěli být mladí, protože ta nová doba je strašně těžká a zlá. A v každé té době je mladí nebrali vážně. 🙂

   1. Promiňte, máte pravdu, ale já myslím hlavně také na to, jak jsou lidé k sobě navzájem lhostejní a zlí. Copak nevidíte jak se k sobě a ostatním chovají? Tohle dříve co já si pamatuji nebylo. To honění za něčím co má minimální hodnotu je nechutné a zábava která má člověka odvést na jiné myšlenky už také neexistuje. Viděla jste snad někdy v televizi v posledních letech nějaký zábavný pořad, který vás pobavil a vy jste se u něho zasmála?

    1. No, Rojaku, s tou Tv máte naprosto pravdu. Já se na ni už skoro ani nedívám a směju se pobaveně nad stupidností některých pořadů. Jinak u TV opravdu málo.

 4. Já si pamatuji, že když nebyly mobilní telefony, jaký jsem měla strach, když můj starší syn jel prvně do školy do HK a já o něm celý týden nevěděla, protože bydlel na intru.
  Když byli kluci nemocní , musela jsem je nechat samotné doma a letět k budce volat sanitku. Hrůza. V té době byli ještě maličcí.
  Všechno má své pro i proti. Taková je doba. Já bych nic nevrátila.

 5. Nezlobte se ale dnešní mládež je oproti dřívějšku rozežraná a zhýčkaná až to hezké není. Žádný respekt ke starším a ochota někomu pomoci. Neříkám, že je to u všech mladých, ale je jich většina.

 6. Je fakt, když se říká, že pokrok ničím nezastavíš a každá doba má něco do sebe. Když začnu u puberťáků, tak jsou asi stejní v každé době. Fakt je, že jsme dětem třeba sháněli zimní bundy i ve třech obchodech, nakonec jsme koupili v jiném městě 15km daleko, teď jsou plné obchody všeho a dokonce si můžeme koupit vilu někde u moře. Ale zase otázka, kdo o to stojí? Kdo na to má? Mně víc zajímá, zda budou mít mladí stále práci na zaplacení hypoték, kterou budou splácet ještě v 60ti letech, tak aby se ve zdraví dožili. Je hodně uspěchaná doba, kde se také napřed “dělá” kariéra, a také dětí se rodí málo. Dřív manželství znamenalo snad víc než dnes, stačí malý konflikt a fůra dětí je jen s maminkou, dnes jak se s oblibou říká samoživitelkou … lidi si moc neváží toho co mají, chybí jim skromnost a hodně lidem i slušnost.

  1. Já si vždycky vzpomínám na svou matku a její vrstevnice, jak říkaly – tohle je divná doba, jsem ráda, že já už jsem stará, jak tohle všechno dopadne a podobně a podobně. Já si myslím, že si za ty naše děti děláme zbytečné starosti, tak jak si je naši rodiče a prarodiče dělali za nás. Jenže oni ti mladí žijí v době, které na rozdíl od nás rozumí a umí se v ní pohybovat. Také bych jejich starosti mít už nechtěla, já bych si s nimi už také nevěděla rady.

   1. Ne všichni mladí se umí v dnešní době pohybovat, jen co je jich na drogách, to je přímo hrůza. Jo, bylo to i dřív, ale dost se to rozmohlo, a co pak stojí léčení …, pokud v tom jede někdo poprvé a vyléčí se – jen dobře, podruhé bych už šanci osobně nedávala. Proč zachraňovat nezachranitelné … pár mladých by to “odneslo”, druzí by si dali aspoň pozor. To samé s nezodpovědnými řidiči. Máš malér? Jeden, dva – a konec – a napořád. Včera jsme byli autem venku, plná čára skoro nikomu nic neříká, předjíždí se i do zatáčky, kde není vidět …. děs a běs.

    1. A předjíždění na dvojité čáře v obci, zadarmo léčba alkoholiků , kteří se nechtějí léčit, sbírání víček na nemocné děti. Dalo by se této době hodně vytýkat. Ale bylo to někdy lepší? Byla někdy doba, kdy si lidé říkali, za mého mládí bylo hůř, ta mládež je teď vychovaná a slušná a všechno je levné a dostupné?

     1. Pamatuji tchýni, když říkala, že třeba chlapi nosili dlouhé vlasy, že vypadali jako máničky. Teď si zase hlavy vyholují – nevím, co by říkala dnes….

 7. Jsem ráda za váš článek. Každý máme mít svůj názor a také se ho nebát říci. V mém článku je na konci uvedeno, že u někoho jde o krásnou u někoho nenáviděnou dobu. Já to vidím tak, jak jsem napsala, ale každý máme své zkušenosti a zážitky a i každá z nás měla ji iné dětství, jiné učitele atd. Zřejmě máte pozitivnější zkušenosti, což vám závidím, já píši pouze skutečnost, se kterou jsem se setkala.

  1. Samozřejmě, že mám i jiné než dobré zkušenosti s tou to dobou. Ale těch dobrých bude více. Je mi líto, že vy máte naopak více těch špatných.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *