Deník postarší dámy – Zimní procházka – úterý 18. 1. 2022

Deník postarší dámy – Zimní procházka – úterý 18. 1. 2022

Poslední dobou se nám nějak nechce z domu. Je zima, ale nesněží, jen občas sněžoprší, vane studený vítr, mrzne nebo je bláto a slunce se na to už ani nechce koukat a zalezlo někam do oblačných peřin.
Včera večer jsme se dopálili. Sami na sebe i na to počasí. Tak to tedy ne, ráno vyrazíme do… kam? No, vydáme se k Modré vodě. Zdejší vědí, že je to starý opuštěný lom a cizím to zase nic neříká, tak vám nebudu popisovat cestu.
Ráno jsme se tedy museli trochu nutit, ono doma u kamen je ták moc dobře! Jenže sluníčko se na nás začalo těšit, vylezlo z pod mraků a zářivě se usmívalo po krajině. Dokonce i ten včerejší vítr se o hodně zklidnil. Navzájem jsme se tedy povzbudili, sbalili batůžek s malou svačinkou (pro mne) a vyrazili.
Dobře jsme udělali. Venku je tak krásně!
V noci mrzlo, bláto z předešlých dní ztuhlo a tráva na loukách, větve křoví i koruny stromů byly jiskřivě ojínělé. Na modré obloze slunce a pár bílých obláčků. Supěla jsem do kopce jako lokomotiva, do rytmu kroků ťukala trekingovými holemi a vnímala. Ticho kolem, kontrasty a barevnost oblohy a krajiny, klid v sobě i pohodu v páru…
Je všední den, takže jsme byli jediní turisté široko daleko. Nepotkali jsme ani človíčka, jen na cestě bylo podle stop znát, že po ní někdo včera procházel. A u studánky, pramenící hned vedle cesty, stálo prázdné kolečko. Vedle jeden bílý barel, druhý postavený tak, aby pramínek ledové vody crčel přímo do něj. Samozřejmě jsme si okamžitě začali vymýšlet, co, kdo, jak a proč… Jasně, poblíž stojí maringotka, asi si tam chodí na vodu, ale víte, co všechno si u takové obyčejné události můžete vymyslet? Co všechno vás napadne? Když máte jen malinkou, slabounkou stopu fantazie, vymyslíte romány.  Proč brát jen ty jasné a jednoduché teorie? Mne napadla přímo detektivka.

Sesuv balvanů a vyvrácený strom. Koruny stromů v pozadí zlatě ozářené sluncem

U Modré vody jsme byli zhruba za hodinu. Já si snědla svačinku, Jindra dva bonbóny (on je takový úsporný typ) a protože tam bylo tak krásně a zároveň hodně tajemno, zkusila jsem si to vyfotit. Buďte, prosím, ke kvalitě fotek shovívaví, vím, že já bych se focením živit nemohla.
A šli sme domů. Tedy ne úplně přímo. Ještě jsme udělali takovou malou odbočku, abychom se mohli pokochat pohledem na lom shora.
Fujtajbl. Netrpím závratí a výšky mám ráda. Ale tady jsem si dávala velký pozor, abych při pohledu dolů nestála přímo na okraji. Pud sebezáchovy je silnější než zvědavost. Ta skála vypadala, že se co nevidět opět nějaký kousek odlomí a sesype dolů. Ale kochat se, to zase umím. Když nemám pocit nebezpečí.
Tak. A jsme doma. Poobědvali gulášek uvařený předem a je nám dobře.
S kafíčkem doma u kamen.

P.S. Na zpáteční cestě jsme už kolečko neobjevili. I barel tam už byl jen jeden. Přímo pod pramínkem.

10 thoughts on “Deník postarší dámy – Zimní procházka – úterý 18. 1. 2022

  1. Podobné procházky mě také těší. Bílý sníh, modrá obloha nad hlavou a taky Tvůj článek mi přišel velmi vhod, včetně popsané chvilky napětí nad okrajem lomu. Libuško, kochej se i nadále, ale všude a vždy opatrně.

    1. 🙂 Jaruško, třeba se budeme z výšek kochat obě – a ne jen my dvě – v Alpách 🙂 To by mne moc potěšilo 🙂

    1. Díky, Růženko 🙂 Nás dnes minula rovněž ta chvilková sněhová bouře, i za oknem u krbáků to vypadalo děsivě. jen našemu psímu dědečkovi se to líbilo. Má zkušenost, že když jsou větrné poryvy, často se samovolně uvolní a otevře brána, tak se šel podívat v tom nejhorším vichru, jak to vypadá. No, vyšlo mu to. Měl volnou procházku, naštěstí jen po naší ulici. Pak ho asi zábly nožičky a přišel domů.

  2. A když je tam lom, nenašli jste tam někde nějakou zkamenělinu? Jinak určitě prima zimní procházka.

    1. Ani, procházka bezva, ale neměli jsme to správné kladívko 🙁 Navíc bylo všechno přimrzlé nebo pod ledem 🙂

    1. Helčo, neboj, já měla teplý svetr, čepici (kterou jinak nenosím, neb je nenávidím) i rukavice (viz poznámka u čepice). Tebe bychom případně také tak vybavili 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *