Deník postarší dámy – Zprávy z horkého léta (sobota 29. 6. 2019)

Deník postarší dámy – Zprávy z horkého léta (sobota 29. 6. 2019)

 

Předpovědi meteorologů se vyplnila – opět máme horké a suché léto. Kočka se ukáže ráno, počká si, až přijdu s konzervou v ruce a dám jí i psovi do misek mlsky a zmizí. Jen občas ji zahlédnu někde ve stínu, leží a nehybně pozoruje okolí. Pes je akčnější, hlavně večer. To pobíhá ode dveří ke dveřím, občas strne za těmi prosklenými a snaží se vypozorovat, co dělám.  V jeho očích čtu otázku.
“Co to tam zase tak dlouho děláš? Copak nevíš, že je čas na procházku?”

ilustrační obrázek – autor Dana Kolářová

Odmítám se nechat terorizovat. Když mám vystrčit nos z domu, tak až k večeru, když slunce zapadá za kopec a blíží se stmívání. Před několika dny jsem se těma jeho psíma očima nechala přemluvit a vyrazila jsem o něco dřív. Po pár minutách na slunci jsem byla na mrtvici. Potila jsem se jak …. no třeba kůň, měla jsem těžké nohy, točila se mi hlava a tak jsem zavelela:
“Domů!”
Ferda kupodivu ihned poslechl. Buď mu bylo také horko a nebo, a to je pravděpodobnější, si ihned všiml, že v ruce držím piškotek. Úplatek za předčasný návrat.
Druhý den byl na mrtvici Ferda. Já se odmítla z baráku hnout, marně opakovaně prosebně poštěkával.
“Konec konců, máš k dispozici velký  dvůr a kamarádku kočku. Nejsi žádný opuštěný a zanedbávaný chudáček, tak co. A kdyby se mi něco stalo, půjdeš do útulku!” povykovala jsem na něj z chládku pokoje.
Odpustil mi to. Ví, že se mu to snažím vždycky vynahradit.

Ferda – tentokrát baští hráškový lusk i s hráškem

I dnes jsme se prošli a pak už jen poštěkával u kanálu na možné “strašidlo” nebo odpovídal kamarádům někde ve vsi.  Vnímala jsem tu jeho psí diskuzi jen tak okrajově a dělala si svoje.
V tom se ozvalo “ratata, ratata!” Někde poblíž rachotí ohňostroj. Jen krátce, bylo to opravdu pár raket.  Letmo se mi v hlavě mihlo -“To asi proto, že od zítřka je varování před požáry!” a  vzápětí jsem se rozesmála. Současně s prvním “ratata” zmlkl štěkot a bouchla psí dvířka u zadních dveří.  To byl kalup! Ono se to moje psisko ohňostrojů a bouřek strašlivě bojí.
Otevřela jsem dveře do prádelny. Zrzek tam už čekal. Ví, že ho v tom nenechám, že ho vezmu k sobě.
Zavrtěl na mne ocáskem a vtrhl dovnitř. Udělal vizitu, jestli mi neupadlo na zem něco dobrého a zašil se do svého bouchacího koutku, ke krbákům v rohu. Dělá, že tu není.
Ale já o něm vím až moc dobře. Jenom co to tu dopíšu, zase ho pošlu zpátky. Bude celou noc klapat psími dvířky a běhat dovnitř a ven, hlídat dvůr, štěkat do kanálu a když bude mít štěstí, zatoulá se na dvůr popletený ježek.  To má pak zábavu na celou noc – a já se pak ráno divím, proč má popíchaný čumáček.

12 thoughts on “Deník postarší dámy – Zprávy z horkého léta (sobota 29. 6. 2019)

  1. Takové procházky v tom vedru není nic zdravého pro tělo a proto raději nevylézat. Pěkně jste to Matyldo napsala.

      1. No přežil jsem ho a jsem rád, že už je za námi. Aby jsme si ale na něj brzy nevzpomněli. Prý má být i tuhá zima.

  2. Moje milá dámo, je to hezky psáno a hezky se to čte, takže jsem ráda pobyla na návštěvě u tebe.
    A zase někdy ♥

  3. Milá postarší dámo, je to pěkné. Pokud je barák, příhod je určitě víc, než v paneláku. Vím své, když jsme bydleli šest let v podmáčeném baráku na severu Čech. Zvelebil jsem dvacetiarovou zahradu jezírkem, šedesáti stromky, suchými zídkami, skalkami a z oken okolních paneláků koukaly dámy a jevily se. A jejich chlapi mi pak nadávali, že je ty jejich taky nutí pracovat. Rád si přečtu pokračování.

    1. Jane, dík za komentář 🙂 To ano, příhod kolem domu a hlavně s tou mou zvěří mám docela dost, jenom nějak není čas sednout a vše poctivě zaznamenat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *