Kočka, myš a jahody

Kočka, myš a jahody

Se zvířaty je trápení, věřte mi.
Tak třeba ta moje. Už jsem tady psala víckrát, že mám pejska Ferdu, kocoura Simona a kočku Bětku. Teď nedávno mne Bětka pěkně nadzvedla.
Takhle po ránu si vyjdu na dvůr, cestou pohladím kočku, pomazlím se se psem, a pak mi padl zrak na rajčata. Pěstuju je v kbelících u zdi, na zahradě na záhonu mi totiž často chytnou plíseň a brzy je po nich, přes veškeré ujišťování na sáčku se semínky, že jsou odolná. Takže jsem na ně zběžně koukla, abych se potěšila pohledem – a strnula. Jedna sazenička vylomená úplně, dvě visí přes okraj kbelíku, hlína okolo nich udusaná, uválená. Při bližším pohledu jsem zjistila, že totéž je v truhlíku s plazivými muškáty na okně garáže. Pachatel mi byl jasný okamžitě. Chytila jsem ho při činu, když to samé udělal brzy z jara v truhlíku s právě se klubajícími semínky kytek afrikánů.
Kočka Bětka se mi tam vyvalovala v jemné výsevné půdě zahřáté sluníčkem. Tenkrát jsem jí sice vyhubovala, ale hlavně jsem brblala sobě, že jsem truhlík nechala jí po ruce – totiž při tlapce. Po dlouhých zimních měsících jsem se jí zase až tak moc nedivila, že si užívá sluníčka na prohřátém místečku.
Za to teď jsem nadávala cíleně, a dost. Letos mi sazenice rajčat po přesazení do kýblů špatně rostly, hynuly, když uhynula i druhá sadba, vyměnila jsem kýblích hlínu a vysazovala po třetí. Konečně se zdálo, že to bude v pořádku – a nastěhovala se mi do nich kočka.
Bětka seděla v bezpečné vzdálenosti na střeše kůlničky, a pozorovala mne. Po slovním ulevení jsem začala zachraňovat, co se dalo. Vylomená rajčata jsem vyhodila, hlínu zkypřila a dosadila nové sazenice. Naštěstí jsem zbytek sadby ještě nezlikvidovala.
Pak jsem se šla podívat, jestli jsou nějaké zralé jahody. Protože všichni drozdi z okolí na ně ke mně na zahradu chodí jako do supermarketu. Jahůdka jen chytne líčko, ještě není úplně zralá, a šup, je pryč a nebo aspoň z poloviny oklovaná.
Samozřejmě i to ráno jsem jednoho vyplašila, kousek poodletěl , usadil se na stromě a odtud mi nadával. Na záhonu pět polozralých jahod, z toho dvě nazobnuté a jedna pohozená vedle keříčku.
Brblala jsem zvěři celé dopoledne. Kočka se mi neodvážila přijít na oči, drozdům to v dalších náletech na záhon absolutně nepřekáželo.
Odpoledne jsem vyjela na nákup, vrátila se k večeru a vydala se zalévat. Zastavila jsem se první u kyblíků. Co nové sazenice, ujmou se nebo na ně bylo dnes moc horko? Vedle cestičky na trávě něco leží. Ulovená myš. A kousek vedle ní druhá. Bětka sedí zase na střeše kůlničky a bez hnutí mne pozoruje.
Najednou mi to přišlo k smíchu. Tuhle podobnou situaci jsem totiž už zažila. To si kočka donesla domů myš, ještě položivou, pes ji jí ukradl a začal se s ní hrát. Vynadala jsem jim oběma, myš sebrala a hodila přes plot. Kočka seděla na polici a přesně takhle mne pozorovala i tenkrát. Bez hnutí, s pozorným a vědoucím pohledem. Druhý den na to jsem okopávala záhonky, když jsem uslyšela za sebou krátké mňouknutí. Za mnou stála Bětka, v hubě myš. Položila mi ji zem a poodstoupila. Vyloženě mi přinesla dárek a jako by říkala – “tady máš svoji myšku, příště je pejskovi neber!”
Dnes snad mi myši přinesla na omluvu či co. Houkla jsem na ni ” Nemysli si, že si to těma myšma vyžehlíš!” ale už jsem se nezlobila.
A víte, co bylo nejlepší? Šla jsem zalévat jahody, mezi keříčky leží kocour Simon. Podíval se na mne, krátce mňoukl na pozdrav a odkráčel. Místo něho se tam usadila Bětka. Protože jahodiště hlídaly kočky, neodvážili se tam ptáci, jahody stačily uzrát a já mohla sbírat. Doslova a do písmene se mi tam kocour s kočkou střídali tři dny.  Vždycky jedna ležela buď přímo mezi keříčky nebo na vedlejším záhonu v česneku. Odešla, až když ji přišla druhá kočka vystřídat. Po třech dnech oba usoudili, že jahod už mám dost a hlídání zrušili. Drozdi pochopili a od té doby sklízejí zase oni.

Pak že zvířata nic nechápou a nemají rozum. Ta moje jsou chytřejší, než já. Vědí, co na mne platí. 🙂

Kromě rajčat mi na zahradě rostou i takové krásné růže 🙂

10 thoughts on “Kočka, myš a jahody

 1. My kočky nemáme, ale zato máme dva psy. Jeden je hlídací a druhý takový domácí mazel. Moje tchyně s nimi mluví a vždy je oslovuje. ,,Vy moje děcka.”

 2. Líbí se mi ta rajčata v těch kbelících u zdi, tam krásně “pere” sluníčko ….už aby byla, viďte, ty v obchodech nestojí za nic … taky jsem je ale koupila, když jsem zavařovala lečo. My máme také svoje rajčata každý rok, to je úplně o něčem jiném :-).

 3. Já to nemyslela, že by jí nějak ublířil, přetáhl jí jen utěrkou, ale ona věděla, že něco udělala špatně. Na druhý den už se zase lísala pro pohlazení. Ony se dají pohladit jen od manžela, protože jsou polodivoké.

 4. Naše kočky na zahradě jsou také lovci. Vždycky říkám manželovi, že jsou lepší než pejskové. Někdy je s nimi potíž. Zrovna tento týden, nám kvočna vyvedla kuřátka a naše milé kočandy si myslely, že je to hračka pro ně, vyvedla je z toho kvočna. Jako správná máma se pustila do kočky a vyprášila jí kožich. Ještě pak dostala od manžela. Kuřátka teď obchází obloukem.

  1. Bobalko, tak jen ať jí to vydrží – myslím kočce ponaučení 🙂 Naše Bětka si z žádného hubování nic nedělá. Otočí se zády, odejde se zdviženým ocáskem a zřejmě přemýšlí, co bude k večeři. Nebo o něčem podobně důležitém 🙂 Asi to bude tím, že jí kožich nepráším . Na to nemámm 🙂 Ono taky rajčata nejsou kuřátka, tam bych se možná taky k něčemu takovému přinutila .

 5. To se tak hezky čte!
  Kočky mají ze sluníčka krásně teplé kožíšky.
  Úplně vidím tu micinu, jak se vyvaluje v rajčatech. Ale kdo by se na ta zvířátka mohl dlouho zlobit, když tak hezky pomáhají.

 6. Ta jedna růže je růžová úplně jiná než ta druhá růžová, ta je ovšem bez trní a nádherně voní. Úplně stačí v pokoji jeden kus a provoní celou místnost.
  Měli jsme kočky i kocoury, a myši chytali všichni, i když se říká, že kocouři jsou na to líní. Měli jsme nejvíc tři kočky. Hodně se jich ztratilo, taky si hodně koťat vzali dobří lidé. Jinak nevím, co bychom s nimi dělali :-). Za ta léta bychom si mohli jinak zavést útulek…..

 7. jjo, tak to znám velmi dobře. Dokud jsme měli muškáty převislé, tak se v truhlících stále válely kočky a nepomohla ani čerstvě zalitá zemina. I když se mi víc líbí, změnila jsem na muškáty vzpřímené, a tam se už kočky nevešly a nelezly tam. To, že se honily v sazenicích okurek a také v kytkách, polámaly, co se dalo. Taky jsme pak ráno nacházeli venku na schodech ulovené myši a jednou i krysu. Asi jako omluvu :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *