Není nad dobrého souseda III.

Není nad dobrého souseda III.

Bylo nebylo.

Opět byla na zahradě pohoda. Stromečky zesílily a na jaře dokonce i vykvetly, na záhonech rostla zelenina.
“Brána už je zavřená, letos něco už určitě sklidím!” těšila se babička. Spokojeně chodila okopávat hrášek, obhlížela stromečky a dokonce na ni občas ze sousední zahrady někdo křikl na pozdrav. A že někdy přece jen byla brána otevřená?
“No co, občas se může zapomenout. Ti mladí chodí do práce, mají toho moc, jakpak by mohli myslet na všechno,” mudrovala babička, když přitahovala křídla brány k sobě a zajišťovala řetízek háčkem.
Pak přišel jarní mráz, a květy i nasazené malé plody ovocných stromů pomrzly.
“Taková škoda,” litovala babička a obhlížela stromečky.  Najednou zbystřila.  Na malé švestce tahle větvička nemá žádné listy, a jiné větvičky jsou…, opravdu? Zase tu bylo nějaké zvíře na svačině? Samozřejmě, brána dokořán. A tak si babička přidala do svých povinností kontrolu brány. Každý večer zalila záhonky, sem tam něco okopala (protože přes den bylo horko) a mrkla, jestli je ten jeden háček v očku. Zjistila při tom zajímavou věc. Pokud se někdo u sousedů objevil na zahradě zároveň s ní, bylo všechno v pořádku. Ale stačilo, aby jeden den se zaléváním skončila dřív a …., ano, pochopili jste. Bránu okamžitě chytil nějaký větrný vír, či co, a zůstala na noc otevřená.
A tak zahrádce začala taková hra.
Někdo – asi ten vítr – bránu otevíral, babička ji zavírala, hrášek, bramborová nať i okurky si toho nevšímaly a krásně rostly.
Až jednou se něco změnilo.
Babička koukla přes hlubokou strouhu, která dělí obě zahrady, na sousedovo, a nevěřila vlastním očím. Musel mít opravdu velkou sílu, kdo byl naposledy u brány. Jedno křídlo násilím vylomené, pohozené bokem v křoví.
Hra skončila.
Co teď? Oželet jakoukoliv úrodu nebo riskovat, že srnec už nepřijde?
Nakonec babičku jedno řešení napadlo. Ještě neví, jakou bude mít úspěšnost, ale zatím srnec na zahradě nebyl.
Takže možná jsou teď spokojeni všichni.
Soused, že je po jeho (ať si bába postaví plot nebo…)
Babička, že snad bude úroda i klid.
Vlk se nažral a koza zůstala celá. Vyhráli obě strany.
Nebo ne?
P.S. Babička získala bonus navíc. Je neviditelná. Ani onen původně vstřícný otec rodiny ji nevidí. Ale  tento příběh je přece umístěný na Pohádkovém blogu – a v Pohádkách jsou neviditelní lidé běžná.
P.S.2 Babička má klid, ale mne by zajímalo, co na to vy, čtenáři. To, že v povídce není uvedeno, na co přišla babička, není náhoda. Jak byste problém řešili vy?

14 thoughts on “Není nad dobrého souseda III.

 1. Nevím proč má babička bránu k sousedovi, kudy se srncovi dá projít…, chodí se vůbec navštěvovat? Nechápu. Prostě musí mít pořádný plot aspoň 2m vysoký, aspoň u tohoto souseda. Ten už srnec nepřeskočí. A vůbec si nejsem jistá, že to byl právě srnec.

 2. To je skoro na detektivku. Nerozšíříte svůj spisovatelský rozhled i na detektivky? Bylo by to zajímavé a čtenářů by bylo také určitě dost.

  1. Já zkoušela už i detektivní přběh, ještě bude někde v paměti počítače uložený. Ale já už sama nevím kde 🙂

 3. Tak to mě nenapadlo.
  Já jsem kvůli psovi, aby neutíkal, koupila takový drátek, který se dá kolem zahrady, pes dostane takovou krabičku na krk a když se přiblíží k drátku, tak dostane malou ránu.
  Jenže na našeho psa to vůbec nefungovalo, tak jsem to zrušila. No, vyhozené peníze.

 4. Babička si pořídila psa! Ale to by u sousedu asi neprošlo.
  Nebo dala na zahradu strašáky!

 5. Ještě jsem něco našla, ale není to ověřené
  http://www.odpuzovac.cz/plasice-divoke-zvere
  dokonce nabízí prodej na zkoušku
  PRODEJ NA ZKOUŠKU! MOŽNOST VRÁCENÍ DO 60 DNŮ
  a cenově nedostupné to také není, koukala jsem i na recenze ze 7 hodnocení jsou 2 negativní a 5 pozitivní, tak si z toho Matyldo něco vyberte. 😀

  1. Bobalko, dobrý večer 🙂 zrovna tady sedím a smolím pohádku. Myslím, že zítra vám ji tu vyvěsím 🙂

   1. Jů, super budeme se moc těšit. Martinka už to ví a každý den se ptá, jestli už. Děkujeme. A Jak s tou fotečkou, kam Vám jí mám poslat??

 6. Taky by možná pomohlo, kdyby okolo zahrádky rozvěsila chlupy ze psa, zvířata by to snad odradilo.

 7. Nevím, opravdu nevím. Příběh má jiný konec, než jsem si představovala. Jak už jsem psala, věřím na dobré konce a i když to v opravdovém životě tak není, vždycky si ho přeji. Babička mohla natáhnout mezi stromy vlasec a úroda by byla v bezpečí. Srny jsou plaché a když je něco zastaví, dál nejdou. Že je babička neviditelná se nedivím, někteří lidé jsou ve své nabubřelosti a nafoukanosti slepí a hloupí. Ale to babičku trápit nemusí. Přeji jí, aby jí zahrádka jen kvetla, navzdory zlobě sousedů.

  1. Bobalko, co když je zahrada dlouhá? Třeba tak sto metrů? Nevím, jestli by vlasec pomohl na zajíce. Ale váš nápad je první, který se zde objevil 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *