Strašidlo v sudu

Strašidlo v sudu

To letošní léto mi dává docela zabrat. Vedra, dusno, sucho. Nekonečné zalévání záhonů zeleniny a kytek.
“Ještě že mám studnu,” uvažovala jsem spokojeně začátkem léta, když vedra teprve začínala. S jejich pokračováním se mi ale v hlavě usídlila myšlenka: “Co když voda ze studny zmizí a studna vyschne?”
Rozhodla jsem se tedy preventivně sbírat vodu dešťovou. Požádala jsem kamaráda, ať mi v jednom místě rozebere okap a namíří jeho vyústění do sudu.
Výborně. Nejen, že s jeho pomocí to byla práce na půl hodiny, i počasí schválilo můj nápad a hned první noc důkladně zapršelo. A tu druhou také, takže sud byl plný a dokonce přetékal.
Spokojeně jsem si zalévání rozdělila. Dešťovou vodou jsem zalévala konví (takovou menší, velká je zbytečně těžká) rostliny na dvoře, hadicí vodou ze studny záhony na zahradě. Poradila jsem si i s larvami komárů. Stačilo na čas hladinu vody v sudu lehce překrýt kouskem igelitu a larvy vyhynuly.
Pak jsem na týden odjela z domu, v péči o psa Ferdu i zahradu mne úspěšně zastoupila kamarádka.
“Mrknu do sudu, jestli tam zase nepěstuji komáry,” dumala jsem, když jsem po návratu poprvé mířila zalévat. S konví v ruce jsem se naklonila nad sud a pozorně sledovala hladinu. Pár utopených much, jedna vosa, hbité larvičky jsem nezahlédla. Pak jsem spatřila při okraji nějaký pohyb. Něco se tam kroutilo. Takový divný klacík.
“Co to je?” sledovala jsem udiveně divné stvoření. “Asi nějaký brouk,” usoudila jsem a podebrala ho prázdným igelitovým sáčkem od hnojiva. Už jsem si totiž stačila do konve nasypat poslední zbytek hnojiva a chystala se pozalévat květiny v květináčích. Brouka jsem nabrala na sáček, ale to divné stvoření se záchraně bránilo. Kroutilo se tak, že se mu opakovaně dařilo spadnout zpět.
“Tak si tam zůstaň, příšero,” řekla jsem si nakonec naštvaně a odešla zalévat. Protože při neúspěšném pokusu o záchranu jsem si stačila všimnout, že ta potvora je opravdu nějaká divná, něco jako obrovský mravenec.
Vzpomněla jsem si na něho zase až příští den.
“Kde je?” pátrala jsem očima po hladině, abych odtud tu hmyzí mrtvolku vyhodila.
“Aha, tady!” a uchopila jsem ten sáček od hnojiva příhodně zapomenutý vedle sudu a zase jsem začala příšerku podebírat.
Světe, div se!
Černý hmyzák zatřepal tykadly – a opět se začal kroutit. Tentokrát se neubránil. Vytáhla jsem ho ven, protože jsem byla zvědavá, co to vlastně je. Položila jsem si sáček i s tím stvořením na zem a začala ho studovat. Je to dlouhé asi 2,5 – 3 centimetry, štíhlé, článkovité tělo, tykadla, kusadla, tři páry nožiček, černé bez lesku jako uhlí.
“Propánakrále, co je tohle za strašidlo?”
Nevím. Nikdy jsem to neviděla. Ještě tak mne napadla larva vážky, ale jak by se ta dostala do sudu s dešťovou vodou? Zkusila jsem to vyfotit, moc se mi to ale nepodařilo. Nejsem fotograf a nemám ani pořádný foťák. Snad se vám ale někomu podaří i z nedokonalých obrázků určit, co to je.
Zajímá mne, co za příšerku si to plave v mém sudu s vodu. Protože já ji tam zase vrátila, když se jí tam tak líbí.

13 thoughts on “Strašidlo v sudu

 1. Já bych tu potvoru taky asi zlikvidovala. Z bazénku zachraňuji jenom včeličky. Kdyby tam byl chroust, tak toho taky vylovím. Jako malé děti jsme je chytaly a zase pouštěly.

  1. Ani nevím pořádně, jak chroust vypadá, nikdy jsem ho neviděla a asi bych ho ani do ruky nebrala, br….. nemám ráda žádnou havěť 🙁

 2. S vodou je to hodně špatné a důsledkem toho se prý budou zdražovat potraviny, tak nevím co si mám o tom myslet.

 3. My máme pod okapem také velký sud a v něm plno potvor, když je tam voda. Ale teď jak pršelo, tak tam nateklo jenom asi 10 cm . A ve studni té vody také moc nemáme.
  Na déšť to nevypadá ani dnes. Je to bída.

  1. Taky jsem měla sud už skoro prázdný. Ale od včerejška prší. ještě jsem se podívat nebyla, doufám, že něco napršelo 🙂

 4. Babičko, na Facebooku jsem dostala tip, že snad larva brouka potápníka. Je dravá a nejspíše sežrala ty larvy komárů. Ale už tam zase není. Buď jsem s ní nechtě zalila kytky, nebo se vyklubala, utopila či ji sezobl pták. Nevím sice jak, ale když se to dostalo do sudu s dešťovou vodou, proč by to nemohl sezobnout vrabec? 🙂

  1. Nebo tak :-), sezobl to pták … my teď necháváme vodu v umyvadle na zemi, aby se ptáci mohli napít. Dnes ráno tam bylo asi patnáct vrabčáků, a jak se radovali a koupali se :-).

   1. Taky by se mi to líbilo a uvažovala jsem nad tím. Úvahy přerušil kocour Simon, který se zastavil v chůzi po dvoře, zvedl hlavičku a upřeně sledoval ptáčka na plotě 🙂

    1. My letos kočičku nemáme, tak sem občas jen nějaká zabloudí. A vodu mají ptáci tam, aby mohli včas zareagovat a uletět :-).

     1. Babičko, moje kočky jsou moc chytré. Vylezou všude 🙂 I v ptačím krmítku seděl několikrát kocourek Pepoš – ale toho už nemám, ztratil se

 5. To je ale ošklivé zvířátko :-(, tři páry nožiček mají i včely, může to být malý šváb, chroust, nebo druh mravence ….já bych se toho teda zbavila ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *