Sucho a otvírání pramenů l.

Sucho a otvírání pramenů l.

Sucho, sucho, sucho. Tahle slova zní v rozhlase, televizi, vyskakují na mne při otevření počítače.
“Jen aby mi vydržela voda,” dumala jsem. “Je jaro, ty nejteplejší měsíce máme teprve před sebou!”
S těmito myšlenkami jsem nakráčela k hadici rozvádějící vodu ze studny a otočila páčkou. Musí se pozalévat.
Prsk, prsk, odpověděl kohout na akci. Pak se ukázal tenký pramínek vody a znovu na mne zaprskal.
“No nazdar,” lekla jsem se. “Že bych byla opravdu už začátkem května bez vody?”
Bezradně zírám na tenčící se pramínek. Ještě jednou na mne rozzlobeně prskl a zmizel. Voda neteče. Vyděšeně jsem se rozběhla do svahu. To přece není možné! Studna je pod smrky a kolem ní roste mech. Ve stružce metr od ní voda stále bublá. Za celou tu dobu, co tu bydlím, studna nevyschla.
Zírám do hloubky lemované betonovými skružemi. Voda tam opravdu je.
No, abych dlouho nezdržovala – pravděpodobná příčina je zjištěná a soused slíbil, že mi to opraví. Prozatím mám pod okapem sud, do kterého jsem stačila z dalšího pramínku vodu načepovat.
Ale stejně mi to nedalo. Sucho trvá měsíc. V trávníku se začala objevovat holá místa, na cestičkách mezi záhony jsou praskliny a vysetá semínka nemají snahu klíčit.
Večer jsem zírala na televizi, ani pořádně nevnímala, s kým to zrovna hrajeme hokej. Přemýšlela jsem o studni, vodě a suchu.
“Gól!” vyrušil mne z dumání řev z obrazovky. Náhlé vyrušení mi způsobilo zkrat. Už vím, jak na sucho! Že mne to nenapadlo dřív! Je to tak jednoduché, poručit větru a dešti. Přece zatím pokaždé pršelo, když jsem umyla okna! Zlobím se kvůli tomu celý život.
O víkendu bude v Luhačovicích otvírání pramenů. Z íčka přijedou kamarádky chtivé luhačovských zážitků. Návštěvu uvítám s okny nablýskanými. No, možná trochu pokapanými dešťovými kapkami, ale zase na parapetech nebude ležet zlatý prach.
Jenže – člověk míní, příroda mění.
Pokračování zítra.

Foto Alice Maxová

 

8 thoughts on “Sucho a otvírání pramenů l.

    1. verusko, uvažuji, že se do těch oken zase dám. Opět začíná být sucho. Taky ještě funguje okopat záhonky utlučené prudkým slejvákem 🙂

  1. S tou vodou to opravdu není žádná legrace. A co takhle léčivé prameny, nezačínají také vysychat?

  2. A jak to vypadá u vás teď? U nás pršelo asi 2x jen tak, aby se neřeklo a jedna mírná bouřka někde v dáli. Musíme zalévat každý den, máme studnu, tak to jde a trávník tudíž pěkný zelený.

    1. U nás je tedy zalito pěkně. Dnes je první den, co po týdnu nespadla ani kapka 🙂 tak jsem aspoň všechno okopala, záhony byly po slejvácích pěkně utlučené 🙂 A už jsem nasbírala malou misku jahod, kvete hrášek a ochutnala jsem třešeň (jednu, jsou ještě nedozrálé) 🙂

  3. S těmi okny to mám to samé. Ale dnes sprchlo i bez mytí oken, aspoň se naplnil sud dešťovkou.

  4. Mám to tak vyzkoušené…umytá okna = déšť. Hezké povídání, koho by napadlo, jak bude pro nás voda i ve zprávách na 1. místě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *