Vánoce, zvyky a přání

Vánoce, zvyky a přání

Máme je zase tady. Vánoce.
Už dávno je neprožívám jako kdysi. Jako malá holčička plná radostného očekávání, co mi letos Ježíšek nadělí. Jako maminka dvou malých dětí, která pro změnu vnímala jejich radostné vzrušení a hledala pro ně ty nejhezčí dárečky.
Na tuhle dobu vzpomínám nejraději.
Třeba jak jsem pekla cukroví. Měla jsem – a dodnes mám – ve zvyku si těsta na cukroví připravit v jeden den, uložit je do ledničky a péci z nich až v dalších dnech, podle času. Tehdy jsem se ale pokaždé, když jsem vytáhla balíček těsta, velmi hlasitě divila. “Máme v ledničce nějaké myšky!”
Protože veškerá těsta byla orýpaná dětskými prstíky jako myšími zoubky. Některá tolik, že jsem si těsto musela přidělat. Nikdy jsem se kvůli tomu nezlobila. Myšky v ledničce patřily k našim vánočním tradicím.
Taky se mi jednou stalo, že jsem se mořila s pečením asi tak do jedné v noci. Ráno jsem vstávala do práce, takže jsem mísy s ještě teplými pracičkami a vanilkovými rohlíčky nechala na skříňce v obýváku s tím, že je do krabice uložím až další den. Ale protože jsem znala své myšky, přidala jsem k nim varovný lísteček s nápisem – “Kdo cukroví ukradne, tomu ruka upadne.”
Druhý den jsem tam měla připsánu odpověď – “Ukradl a neupadla.”
Různé zvyky a tradice jsme dodržovali i na Štědrý den. Kromě těch klasických jako je třeba rybí šupinka pod talířem, že nikdo nesmí vstávat od stolu kromě maminky hostitelky, krájení jablíčka a podobně jsme měli i ty naše, rodinné. Tak třeba jsem při výrobě kokosových nepečených kuliček do některých schovala rozinku. Objevit tuhle kuličku s rozinkou přímo na Štědrý večer znamenalo štěstí do příštích Vánoc. Nebo  jsme do misky dali čtyři různé kousky lineckého cukroví – srdíčko, kolečko, čtyřlístek a trojúhelníček. Pak jsme někomu zavázali oči a do ruky mu vložili polévkovou lžíci. Dotyčná osoba v misce lovila, dokud se jí něco nepodařilo nabrat. A podle toho, co lžicí nabrala, se věštilo, co ji čeká příští rok. Srdíčko znamenalo lásku a přátelství, čtyřlístek štěstí, kolečko peníze. Trojúhelníček byl symbolem smůly, neštěstí, nemoci. Jenomže pokud vedle vás stojí rodina nebo kamarádi ochotní pomoci, nemusíte se toho bát. Mají totiž povoleno vám do lžíce malinko ťuknout, aby ta smůla spadla znovu do misky a vy mohli osud pokoušet znovu. Od čeho by jinak rodina a dobří kamarádi byli, kdyby si nepomáhali, ne?
Byla to prostě nádherná doba. Škoda, že ty děti tak rychle stárnou. Ještě že mi dcera pořídila vnoučka, už se těším, co na dárečky ode mne řekne on.
A vám všem, co chodíte sem na můj blog, přeji, ať máte o Vánocích pohodu. Ať máte jednou taky na co vzpomínat. Ať vám vyjde všechno, na co se těšíte, a tak, jak jste si to naplánovali .
A pokud by něco přece jen nevyšlo, nic si z toho nedělejte. I ze spálené vánočky nebo vína rozlitého na sváteční ubrus bude jednou jen úsměvná vzpomínka.
Tak šťastné a veselé 🙂

12 thoughts on “Vánoce, zvyky a přání

  1. Přeji hodně hodně zdraví, už to dávno neříkám jako frázi, že se to říká…..jsem teď pěkně nastydlá a nemohu se toho zbavit. Tak ať Vás to taky netrápí.

    1. Táhnoucí se rýmy znám. To jsem nemohla nic dělat třeba i čtrnáct dní, jak mne u obyčejné rýmy bolelo celé tělo i mozek. Zlepšilo se to po té, co jsem dostala rýmovník. Babičko, znáte?

  2. Také mám hezké vzpomínky na Vánoce s mými dětmi a po letech i s vnoučaty. Chodili tajně na vanilkové rohlíčky a každé Vánoce jsme je museli přidělávat. Teď už všichni chtějí být štíhlí a pečivo dojídám ještě v únoru. Milá Matyldo, děkuji za všechny Tvé krásné pohádky a příběhy a do Nového roku Ti přeji hodně zdraví a pohody a spoustu nápadů. O. ♥

  3. Taky přeji krásný povánoční čas a v novém roce hlavně hodně zdraví, ostatní si koupíme :-).

  4. Krásné vánoce Matyldo, taky mám milé vzpomínky na dobu, kdy jsem měla tři kluky a na jejich nedočkavost a zvědavost, co bude pod stromečkem, vždyť o tom Vánoce jsou, o radosti v dětských očích, o smíchu a rodinné pohodě. A na to těsto mi ti lumpíci chodí dodnes i se svými potomky mými vnoučaty. 😀

  5. Vzpomínky na myšky jsou hezké. Vánočky budu péct zítra, doufám, že je nepřipálím … Také já Ti přeji pohodové vánoce a pohled do šťastných vnoučkových očí. A také abys pod stromečkem našla něco milého i Ty. babička Alenka

  6. Moc děkuji za přání a Tobě přeji hodně zdraví,pohody a další náměty na nové povídky a pohádky pro potěšení nás všech.To Ti přeje Marjánka.

    1. Díky, Marjánko. Tobě taky přeji jen to nejlepší 🙂 Co nejdříve to půjde vložím druhý díl pohádky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *