Deník postarší dámy – Myš u štědrovečerní tabule – 18. 12. 2019 -středa

Deník postarší dámy – Myš u štědrovečerní tabule – 18. 12. 2019 -středa

foto Marie Měchurová

Tak mám doma první  první vánoční návštěvu. Ještě k tomu nezvanou. Ráno drze vkráčela hlavními dveřmi a nechce odejít. A to jsem jen pro ni nachystala občerstvení a navíc zabezpečila dveře, abych jí zabránila vstupu do pokoje.
Prostě a zkrátka, ráno si jdu pro poštu. Odemknu, otevřu dveře …. a na prahu stojí tlustá myš. Než jsem se vzpamatovala, měla jsem ji v předsíni. Zabydlela se okamžitě za předsíňovou stěnou. Ta je napevno přišroubovaná ke zdi, takže ji nemůžu odtáhnout a slušně či neslušně ji odkázat do … no, jinam. Jen ji tam slyším, jak šramotí, zřejmě se zabydluje. Okamžitě jsem z předsíně vystěhovala všechno, co se dalo (představa, že bych si ji vyklepla například z boty, je pro mne fujtajbl) a myšce nachystala pohoštění. Vím, že vzácné návštěvy se vítají chlebem a solí. Sůl jsem tedy vypustila, za prvé je nad zlato, za druhé není zdravá a za třetí – pokud na ni má chuť, ať si pro ni zajde do lesa ke krmelci, myslivci a hajní ji tam zvěři pravidelně sypou. Ale chleba jsem jí nabídla, to zase ano, jsem pohostinná. Doufám jen, že si nevšimne, že je k němu připevněná pastička. Tak co, já ji opravdu nezvala. A jestli to moje vypísknutí z překvapení měla za pozvání …., myši piští, že by to opravdu vzala jako pobídnutí, ať jde dál? To už je její problém. Za to mojí starostí teď je, abych ji nenašla třeba v posteli pod peřinou. To si nedělám legraci. To se opravdu stalo na podzim jedné mé příbuzné. V noci si klidně spala, ráno rozhodila přikrývku – a v nohách postele dřímala myš. Prý byla nějaká oblbnutá, malátná a neprchala. Kdo ví, co se jí, chudince, pod tou dekou přihodilo. Ale zase se té příbuzné podařilo myš bez boje zabalit do kusu novin a vystěhovat na zahradu. Budu se jí muset povyptávat (té příbuzné, ne myši), jestli ta potvůrka neměla nějaké poznávací znamení. Jestli to není prostě a zkrátka jen taková drzá skvoterka, kterou někde vyhodíte oknem a ona vleze jinde dveřmi.
Kvůli té myši teď budu muset dočasně chodit zadním vchodem. Protože dveře mezi předsíní a pokojem jsem podložila bublinkami a přelepila lepící páskou. Pro myš to sice není žádná překážka, když bude chtít, prokouše se, ale pokud bude tahle zábrana neporušená, budu vědět, že stále vězí v předsíni.
Ach jo, achich ouvej.
Ještě pořád je za tou stěnou.
Asi se budu muset zítra podívat, jakým způsobem ji sundat.
Přece nebudu myš zvát ke štědrovečernímu stolu!

8 thoughts on “Deník postarší dámy – Myš u štědrovečerní tabule – 18. 12. 2019 -středa

 1. Potkani se přemnožili, jednoho jsem jeden den slyšela za sporákem. Dali jsme pastičku, myš se sice nechytla, ale byla zřejmě “praštěná”. A teď se zasmějte: muž vzal vzduchovku a zastřelil ji :-). Pak dával pastičku venku a celkem jich chytil dvanáct. Byly to pěkně velké “kousky” …. no fuj

  1. Ta moje byla obyčejná myška. Za svou zvědavost zaplatila životem. Ale co s ní, ještě by mi okousala cukroví 🙁

 2. A já myslela, že to bude o myši, která je součástí počítače nebo notebooku. Tak jí hezky podstrojuj…….a nezapomen ji naložit něco také pod stromeček!

   1. No příjemné to není. Mně maminka v dětství vyprávěla, jak strýcovi o žních vlezla myš do kalhot a jak vyváděl. To muselo být také hodně nepříjemné mít myš v nohavici! Tak snad ji chytneš co nejdříve !

     1. Nespal, svazovali slámu do těch provázků, na kterých byly ty klátečky na koncích. Tuším, že se tomu říkávalo snad snopy…..

     2. Tak myška už je v myším nebi. Je mi jí vlastně docela líto. Ale co mi měla co lézt do baráku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *