Sucho a otvírání pramenů IV.

Sucho a otvírání pramenů IV.

Večer jsme strávily v naprosté pohodě a v neděli ráno nás opět vítalo modré nebe a sluníčko. Při odjezdu jsme si navzájem kontrolovaly, zda máme mobily, já byla objektem nejčastějších připomínek.
“Máš mobil?” No jasně, že jsem ho měla. Tentokrát jsem si ho hlídala jak to pověstné oko v hlavě.
Slunce nám tentokrát svítilo celý den. Prameny byly otevřené, všude vládl smích, muzika, tanec.
Po obědě se jsme se začaly pomalu loučit, dámy postupně odcházely na vlak. Já jsem šla s těmi posledními.  Vydala jim bagáž z kufru auta a pomohla s ní ještě na nádraží. Pak už bylo jen pár pus na rozloučenou.
Doma mne vítal za brankou pes Ferda, v domě zase jen obvyklé ticho.
Vypadla jsem aspoň na zahradu, tam slyším “řvát” ptáky. Protože všichni ti kosové, drozdi, sýkorky a jiní pěvci , kteří usednou na starou hrušku na dvoře, nikdy jen tak obyčejně nezpívají. Opravdu doslova řvou.
Takže jak si tak popocházím od záhonu k záhonu, zpozorovala jsem potěšující novinku.  Po měsíci či ještě delší době od výsevu se konečně probudila semínka. Řádkuje se mi na záhonech mrkev a zelené fazolky, brambory odhrnují hroudy a vystrkují své první výhony. A to jsem, prosím, měla snahu všechno zalévat. Na to sucho má snaha prostě nestačila, slunce a vysušující teplý vítr udělalo své.
Mé vyvolávání deště mytím oken tentokrát nezabralo. Ještě že se v Luhačovicích dodržují tradice. Zabralo až Otvírání pramenů. 🙂
——————————————–
Pokud si o našem výletě do Luhačovic  chcete přečíst něco více, zábavnou formou jej popsala jedna z nás a můžete si ho otevřít zde https://www.i60.cz/clanek/detail/19727/moja-sosedka-a-luhacovice-11-13-5-2018
———————————————
V luhačovických lázních se v návaznosti na svátky letnic ujala novodobá tradice otevírání léčivých pramenů. V současné době se koná pravidelně ve druhém květnovém týdnu. Myšlenku otevírání pramenů prosadila koncem osmdesátých let 20. století Věra Haluzová s folklorním souborem Malé Zálesí a dnes si již začátek jara v Luhačovicích bez této slavnosti ani nedokážeme představit.
(Autor Blanka Petráková – úryvek textu z Historie otvírání pramenů  – Oficiální průvodce lázeňským městem Luhačovice.cz
Foto Helena Červenková

8 thoughts on “Sucho a otvírání pramenů IV.

  1. Tak co, už berete svoje brambory? My už ano, a týden co týden jsou větší a větší. Akorát si beru rukavice při jejich škrábání, jinak bych měla ruce celé obarvené. 🙂

  2. V Luhačovicích jsem nebyla.
    Ale takové setkání kámošek je moc pěkné a když si to ještě člověk užije, tak to je moc fajn.

  3. V Luhačovicích jsem byl na měsíc v lázních, ještě za starých dobrých časů, teď už bych se tam asi nedostal. Ještě jezdí auta přes město, nebo už udělali obchvat? Ta doprava tenkrát tam byla příšerná.

  4. Tak hlavně, že se výlet podařil a setkání jste si jak se patří, užily a Vaším vyprávěním jsme tam tím pádem byli s Vámi :).

  5. V Luhačovicích je krásně, jednou jsme se tam vypravili za známými, kteří tam byli v lázních.
    Jinak na zahrádce se už dávno všechno zelená, brambory kvetou, budou brzy :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *