Čas plnění snů aneb Když se babička zblázní

Čas plnění snů aneb Když se babička zblázní

Jak jen ten čas letí.
Není to tak dávno, co mi bylo dvacet. Dívala jsem se na svět očima zeleného mládí, které má ještě všechno před sebou. Co všechno jsem chtěla udělat, vyzkoušet, jak velké plány jsem tehdy měla. Věděla jsem, co dělají špatně ti starší, a byla jsem přesvědčená, že já to budu dělat líp. Ti starší jsou přece už otupělí, zaběhnutí ve svých kolejích. Stáří pro mne začínalo někde hned po čtyřicítce.
A co teprve důchodci!
To byli starci a stařenky nad hrobem. Šourali se světem pomaloučku s holí (nebo i dvěma), v puse špatně sednoucí klapací zuby, s vrzavými bolavými klouby a vyhaslým pohledem. Šetřili každou korunu a ušetřené peníze předávali svým dětem, babičky měly ještě povoleno opatrovat vnoučata. Takový byl můj zjednodušený, povrchní, povýšený a velmi nezralý náhled.
Roky běžely, ve starostech běžného dne jsem své mládí zapomněla za některým rohem. Poměrně dlouho jsem si toho ani nevšimla, čas se ale nezastavil.
S údivem se nyní dívám, jak stárnou děti kolem mne. Ráno je maminka veze v kočárku, odpoledne se s prckem vrací ze školy. V pátek má školáček maturitní večírek a v sobotu se žení. V tom dalším týdnu už zakládá důchodové připojištění, a kdo ví, možná také uvažuje o pojištění na pohřeb.
Kroutím nad tím občas hlavou. Jak je tohle možné?
Protože mně je uvnitř stále těch dvacet. No ano, nechodím už do práce a žiju z “kapesného”. No samozřejmě, mé vlasy už dávno nemají svou přirozenou barvu, a když mi něco upadne, chvíli přemýšlím, zda mi ta věc vůbec stojí za to, abych se pro ni sklonila.
Ale touhy, přání, mé plány jsou zde stále. Nikam nezmizely, naopak, neutlačovány povinnostmi zaměstnané matky si našly své místo, a čím dál hlasitěji volají a upozorňují na sebe.
“Chci jet zase do hor, na tůry!”
“Pojď, jdeme na houby!”
“Tady jsem, slyšíš? Kdy si skočíme tím padákem?”
A tak dále a tak podobně. Nejsem vyhaslá. Nemám klapací zuby, miluji jídlo, zahradu, svého psa. Nepotřebuji k chůzi hůl (zatím) – a zkuste mi říct stařenko! Moje děti si pamatují, že jsem před pár lety chtěla vyzkoušet bungee jumping (zabránilo mi tom jen to, že by nám to na dovolené v cizině silně zasáhlo do rozpočtu, děti byly pro). Toužím po cestě do Austrálie, na Nový Zéland, chtěla bych si prohlédnout v ponorce Velký bariérový útes (a ještě nedávno bych  potápění tam chtěla zkusit sama).
Každou chvíli kolem sebe slyším povzdech – ta mládež je nyní tak zkažená – samé drogy, bouračky v autech, přepadání a podobně. Určitě to znáte sami. Já si ale nemyslím, že by mladí byli o tolik jiní, než jsme byli my. Jsou sice odvážnější, nebojí se říct, co si myslí a dokáží si za tím jít. Ale jsou stejní idealisté, fantasté, naivové, tak jako kdysi my. Jejich průšvihy jsou poplatné době a novým možnostem. Neliší se od nás ani příliš názorem na věkem starší a pokročilé – jen věková hranice se mírně zvýšila.
Kdo se změnil, jsme my. Babičky a dědečkové. Nešouráme se v papučích po světnici, ale rozhlížíme se po světě. Tedy aspoň já a mí přátelé. Plníme si své touhy a přání.
Co se mne týká, urputně nyní pracuji na uskutečnění svého dalšího, kdysi velmi tajného snu.  Mé nejbližší okolí za mými zády nad tím kroutí hlavou. Nejspíše si myslí, kdo si hraje, nezlobí. Nebo snad – ona se nám babička asi zbláznila!
Já si věřím. V říjnu mi vyjde první knížka pro děti – Rozlouskni oříšek. Já vím, že už jsem tady o tom psala. Ale pokud jste ten můj první článek o tom nečetli a zajímá vás, o co jde, o co jde, nahlédněte na odkaz.

https://www.hithit.com/cs/project/4525/rozlouskni-orisek

A jestli zauvažujete, zda-li byste taky …., neváhejte.
Kniha je opravdu dobrá. Psala jsem ji přece já 🙂

 

12 thoughts on “Čas plnění snů aneb Když se babička zblázní

 1. verusko, tak to jsme dvě, střelená to já umím. A že na mě leze 60tka? To si nepřipouštím, moje duše je mladá, jen to moje tělo nějak nechce spolupracovat.

  1. Taky si někdy připadám infantilní, ale to je tím, že tu máme holky často :-), někdy s nimi zase mluvím jak s dospělými a ony koukají, co to zase vypouštím z pusy, haha

 2. Mě se blíží rychle 60 let a nějak si tak stará ani nepřipadám.
  Pořád jsem někdy “střelená”, jako za mládí.

 3. Ještě kdyby ti doktoři uměli v dnešní době pomoci, když za nimi člověk přijde a potřebuje to. Kolikrát se na vás dívají jako na nějakého hypochondra a přeposílají vás mezi sebou od jednoho k druhému. Hlavně, že ale mají nízký plat.

 4. Každý stárne a to je jediná spravedlnost na světě pro všechny. A taky se to musí umět a brát to tak, jak to je, i když je to někdy těžký ..

  1. Samozřjmě , babičko, všichni stárneme. Jeh hloupý se se stářím neumí smířit. Ale proč si tenhle čas neužít? 🙂

 5. Neplačte babicko11, vnoučata si budou pamatovat , i jiné věci, než že s nimi někam jdete. Já mám také omezený pohyb, navíc mi velice často chybí dech a tak s nimi taky nikam nechodím, ale když je hlídám, tak si povídáme, můžou mi říci úplně všechno a já je vyposlechnu, když chtějí tak jim poradím, děláme spolu hlouposti a navíc nikdo přeci neobjímá lépe než babička. Vždycky mě pohladí, po duši, když říkají, že jsem jejich nejmilovanější babička.

  1. díky za povzbuzení, ale zrovna dneska je mi smutno, Terezka nepřijela, manžel se nemůže pohnout, bolí ho záda a já jsem neschopná ani dát holku do houpačky :-(, prostě ji neunesu a nikam s ní nemohu … chybí mi to, jsem zvyklá a i ona, že tu každý pátek je … je to hrozný, když jsme na tom s mužem oba stejně na nic :-(.

 6. Zrovna včera jsem si říkala, jak mi život proletěl mezi prsty. Když to vezmu kolem a kolem – od 40 let doteď už ani nevím, co jsem všechno prožila. Strašně to letí a hlavně na dětech a vnoučatech je vidět, jak stárnu. Nedávno jsem hlídala tři měsíce půlroční Terezku, když byla dcera v nemocnici a už jí bude pět let! Nesmím myslet na to, že špatně chodím a jsem tím strašně omezená tím, že s holkami nemohu jít skoro nikam .. 🙁 🙁 Za chvíli vyrostou a už se nebudou chtít chytit za ruku a jít se mnou třeba jen do obchodu – a to je mi strašně moc líto …. a už dost – už zase “řvu” …

  1. Právě to jsem měla na mysli, babičko. Když jsem napsala – ráno je maminka veze v kočárku, odpoledne se s prckem vrací ze školy….. A klidně si poplačte, lítost musí také ven.

 7. Pěkné čtení. Já už se také začínám dívat přes rameno, kdy mi bylo dvacet a je neuvěřitelné jak ten čas letí a není k zastavení, bohužel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *