Děti a bezpečí na silnici

Děti a bezpečí na silnici

V zahradě za plotem stojí malá kudrnatá holčička. S nosíkem zabořeným do škvíry mezi dvěma laťkami plotu pozoruje ulici. Na protějším chodníku jde právě hlouček dětí z mateřské školy se svými učitelkami. Jejich jasné hlásky se rozléhají po okolí a holčička děti závistivě pozoruje. Tak moc touží být mezi nimi. Vůbec nejraději by chtěla být v první nebo poslední dvojici, protože to by na sobě měla oblečenu tu krásnou svítivou vestičku.
První paní učitelka zatím s dětmi došla k přechodu přes ulici. Tady zarazila děti v chůzi, rozhlédla se, zvedla ruku s oranžovým terčíkem a vstoupila do silnice.
Holčička za plotem sledovala, jak auta poslušně zastavují a nechávají projít štěbetající zástup. Až když byla poslední dvojice dětí v reflexních vestičkách bezpečně na chodníku, paní učitelka stáhla ruku dolů a usmála se na řidiče. První auto se začalo rozjíždět, když v tom se zpoza rohu jednoho domu vyřítilo kolo. Na něm sedí malý klučík. Slunce se mu odráží od svítivých pruhů na vestičce i pásků na kole. Auto opět zastavilo, řidič počkal, až hošík dorazí na chodník, a opět se rozjel. Slunce mu svítí přímo do očí, proto opatrně a pomalu vytáčí zatáčku, ještě pohledem kontroluje okolí – když v tom buch. Něco mu narazilo do boku auta.
V prachu na silnici leží druhé kolo – hošík v bleděmodrém tričku se vyděšeně zvedá do sedu. Lidé z okolí se sbíhají, někdo volá sanitku. Řidič si drží hlavu v dlaních a běduje.
“Já ho neviděl, opravdu neviděl!”
Taky vám to něco připomíná?
A přitom je to tak snadné dítě obléci tak, aby bylo na silnici vidět. Můžete koupit reflexní vestičky pro děti už od dvou let. Vesty s oblékáním přes hlavu, zapínání vpředu či vzadu. A pokud by se vaše dítě bránilo, můžete mu pořídit vestičku s hezkým obrázkem, třeba s včelkou, medvídkem, zajíčkem či jiným zvířátkem.
Výběr je bohatý.

 

 

 

PR

6 thoughts on “Děti a bezpečí na silnici

  1. Dnes jsem jela autem a po krajnici šly na jedné straně dvě dívky a na druhé straně dva kluci jeli na kolech a všichni se spolu vybavovali. No a já jako řidič jsem mezi nimi musela projet a dávat pozor, abych je nezajela.
    Ani jeden z nich si neuvědomil, jakou překážku dělají řidičům.

  2. Já děti na kole na cestě také nemám moc ráda. Nikdy nevíte, kdy to strhne do cesty, nebo co udělá. Malé děti by neměly jezdit samy.

  3. Dítě na silnici, nebo u ní není vůbec dobrá věc, protože nikdy nevíte co udělá. Hlavně když si hrají s míčem. To stačí, když jim míč uteče na silnici a dítě reaguje a jde ihned bez přemýšlení za míčem. Člověk musí jak vidí dítě u cesty ihned předvídat co to dítě v tu chvíli udělá. Nebezpečné jsou také děti na kolech bez dospělých, to je také hodně nebezpečné.

  4. Jako řidič vím, že dítě na silnici je vždycky nepředvídatelné. Proto raději hodně zpomalím a jedu raději krokem. Reflexní vestičky jsou fajn.

  5. Pro děti, co už běhají bez rodičů je to opravdu potřeba.
    Auto řídím a vím, jak je jdoucí člověk s reflexní páskou na silnici víc vidět.

  6. To je dobrá věc, reflexní vestičky pro děti, obzvlášť třeba pro ty větší, co jezdí sami na kole, i v doprovodu rodičů … ani nevím, zda ji Nikolka má. Terezka sama sice nikam nechodí, ale taky by ji mohla mít…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *